Continental niewinne

admin ndz., 12/02/2012 - 08:40

Amerykańskie linie lotnicze Continental Airlines nie ponoszą odpowiedzialności za katastrofę Concorde’a francuskich linii Air France, który rozbił się w 2000 roku.

Katastrofy nikt nie przeżył, a maszyna rozbiła się zaledwie kilka minut po starcie z lotniska Charlesa de Gaulla w Paryżu.

Przyczyną wypadku był wybuch w zbiorniku paliwa, który uszkodziła rozerwana opona. Pierwotnie winą za to zdarzenie obarczono amerykańską linię Continental Airlines. Ich samolot DC-10 startujący tego dnia z Paryża miał zgubić jedną z części, która następnie uszkodziła oponę w feralnym samolocie. W wyniku werdyktu sądu Continental zostały skazane na 200 tyś euro grzywny oraz 1 milion euro odszkodowania dla Air France.

Przedstawiciele amerykańskiego przewoźnika odwołali się jednak od wyroku twierdząc, że nie ma bezpośrednich dowodów na to, że zbiornik paliwa zapłonął po wybuchu zerwanej opony. Po blisko dwóch latach sąd apelacyjny przyznał rację i wydał werdykt, w którym piętnuje zaniedbania Continental Airlines, jednak unieważnia wyrok sądu.

Tym samym Continental Airlines stały się niewinne katastrofy francuskiego samolotu.