Listopad 2013

Alfa Star stawia na Radom

admin wt., 11/05/2013 - 13:31

Alfa Star jest pierwszym biurem podróży, które zaoferuje możliwość wykupienia wczasów w Egipcie z wylotem z Radomia – informuje na swojej stronie internetowej radomski port lotniczy.

Wczoraj na stronie internetowej portu poinformowano o parafowaniu umowy z biurem podróży Alfa Star, które zaoferuje klientom możliwość lotu do popularnego egipskiego kurortu – Hurghady.

Pierwszy lot ma odbyć się 19 czerwca, a następnie będzie realizowane w każdy czwartek aż do końca sezonu letniego. W przypadku pomyślnej frekwencji, przedstawiciele touroperatora oraz lotniska nie wykluczają przedłużenia operacji na sezon zimowy.

Połączenie będzie realizowane przez linię lotniczą Nesma Airlines samolotami typu Airbus A320 oraz Boeing B737.

Radom miał ambicję wybudowania własnego portu lotniczego i nowoczesnej drogi dojazdowej i to w dalszej części jest realizowane. Plany uzyskania wszystkich niezbędnych pozwoleń to perspektywa końca 2013 roku. Na początku przyszłego mają być oddane wszystkie urządzenia nawigacyjne.

Alfa Star to jedno z większych polskich biur podróży, które w dodatku główną siedzibę ma właśnie w Radomiu. Specjalizuje się zwłaszcza w kierunku egipskim – jest biurem, które z tym kierunkiem jest najmocniej kojarzone wśród polskich touroperatorów. Na sezon 2014 znacznie poszerzono portfolio radomskiego biura, w tym zwłaszcza o wyspy greckie oraz wyspy kanaryjskie.

Tags: 

Bazylea w ofercie Kraków Airport

admin wt., 11/05/2013 - 14:19

Eeasy Jet rozpoczął 29 października rejsy z krakowskiego lotniska do Bazylei w Szwajcarii. Na pierwszych klientów czekały słodkie babeczki w barwach brytyjskich linii lotniczych.

Nowe połączenie obsługuje maszyna Airbus A319. Loty na tej trasie odbywają się trzy razy w tygodniu – we wtorki, piątki oraz niedziele.

Z racji atrakcyjnego połączenia na styku trzech państw – Szwajcarii, Niemiec i Francji, przedstawiciele linii mają nadzieję, że nowe połączenie będzie cieszyło się w sezonie zimowym sporym powodzeniem zwłaszcza wśród narciarzy, którzy dzięki dogodnej infrastrukturze będą mogli z łatwością dostać się do znanych kurortów narciarskich w tych krajach.

Bazylea to ponadto jedno z największych miast Szwajcarii, które słynie jako centrum sztuki i architektury. Liczba mieszkańców to 180 000.

Dobre, październikowe wyniki w Pyrzowicach

admin wt., 11/05/2013 - 23:24

Październik był dobrym miesiącem dla katowickiego lotniska. Do lepszego niż ubiegłoroczny październik przyczyniły się zarówno połączenia regularne jak i czarterowe.

Całkowity wzrost w stosunku do października 2012 wyniósł 9,4%. Liczba pasażerów wzrosła tym samym aż o 18 tysięcy.

W ramach regularnych połączeń z Katowice Aiport odprawiono 154 901 pasażerów, a przewozach czarterowych 52 809, co dało wynik o 12& lepszy w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym.

Od początku bieżącego roku na lotnisku Katowice – Pyrzowice obsłużono już 2 248 031 osób, co oznacza łączny spadem w stosunku do zeszłego roku o ok. 1%.

Tags: 

W Modlinie mają milion

admin śr., 11/06/2013 - 08:35

Na podwarszawskim Modlinie obsłużono pierwszego, milionowego pasażera. Była nim Pani Anna, która przyleciała z angielskiego East Midlands. Dla pani Anny władze portu przekazały dwa vouchery na dowolny rejs liniami Ryanair z portu lotniczego w Modlinie.

Z tej okazji w hali dworca lotniczego pojawił się młodzieżowy zespół taneczny, tort, szampan oraz słodycze.

Milionowy pasażer został obsłużony w Modlinie po ponad rocznym funkcjonowaniu lotniska. Należy jednak uwzględnić długą przerwę, kiedy na skutek pękania pasa startowego, lotnisko było nieczynne, a wszystkie loty odbywały się ze stołecznego lotniska Chopina.

Przyszły rok zapowiada się jeszcze bardziej obficie – sam Ryanair zapowiedział, że obsłuży w Modlina ok. 1,5 miliona pasażerów. Władze portu liczą ponadto na otwarciu połączeń przez innych przewoźników.

Ryanair w sezonie 2014 poszerzy również swoją ofertę lotów z Modlina. Nowymi kierunkami będą Shannon, Alicante i Saloniki. Po okresie zimy, powrócą do rozkładu sezonowe połączenia do Chani (Kreta), Palmy, Pizy, Trapani (Sycylia), Bari, Marsylii.

Tags: 

Przywrócenie kontroli granicznej w Warszawie

admin śr., 11/06/2013 - 08:50

W związku ze szczytem klimatycznym, który odbędzie się w Warszawie w dniach 11 – 22 listopada 2013 roku, zostaną przywrócone kontrole graniczne na lotnisku Chopina w dniach od 8 do 23 listopada.

Wszystko to za sprawą rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych, w którym przywrócono tymczasową kontrolę graniczną osób. Wszystko to ma na celu zabezpieczenie szczytu przed niebezpiecznymi osobami, które mogłyby w tym czasie przekroczyć polską granicę.

Wyrywkowe kontrole zostają również przywrócone w ruchu lądowym i morskim.

Wprowadzona regulacja sprawdziła się podczas rozgrywanych w Polsce i na Ukrainie Mistrzostw Europy w 2012 roku, stąd ministerstwo przewiduje, że ruch na dworcach lotniczych będzie odbywał się płynnie.

Tymczasowe przywracanie kontroli granicznej na granicach wewnętrznych państw UE reguluje kodeks graniczny Schengen.

Tags: 

W Poznaniu wracają połączenia

admin śr., 11/06/2013 - 17:37

Zawieszone na zimę loty wykonywane przez Ryanair z poznańskiej Ławicy, ponownie pojawią się w przyszłorocznej siatce połączeń – poinformował poznański port lotniczy na swojej stronie.

Kierunki, które w przyszłym roku wrócą do rozkładu lotów to:

  • Barcelona (El Prat) – od 30 marca 2014
  • East Midlands od 1 kwietnia 2014
  • Edynburg od 31 marca 2014
  • Mediolan Bergamo od 1 kwietnia 2014
  • Palma de Mallorca od 31 marca 2014

W sezonie zimowym Ryanair co prawda operuje do Barcelony, ale na pobliskie lotnisko w Gironie. Zawieszone przez irlandzką linię połączenie do Mediolanu – Bergamo otworzy z kolei węgierski Wizz Air – od 21 grudnia 2013 roku.

Władze portu lotniczego w Poznaniu prowadzą także rozmowy z przedstawicielami Ryanaira o nowych kierunkach, które miałyby pojawić się w rozkładzie lotów.

Dobry miesiąc na Chopinie

admin śr., 11/06/2013 - 18:23

Warszawskie lotnisko Chopina w październiku zanotowało obsłużenie 846 tysiąca pasażerów. Wynik ten był lepszy od października roku 2012 o 14,2 procent.

Lotnisko Chopina to zdecydowana nominacja regularnych, tradycyjnych linii lotniczych. Z ich skorzystało aż 651,3 tysiąca pasażerów.

Z usług low costowych przewoźników skorzystało jedynie 103,6 tysiąca osób. W głównej mierze dlatego, że wszystkie operacje najpopularniejszej taniej linii – Ryanair, zostały przeniesione do Modlina.

W ciągu całego roku warszawskie lotnisko odnotowuje spory trend wzrostowy, do końca października z usług portu skorzystało już 9,3 miliona pasażerów, czyli o 11,2 % więcej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym.

Tags: 

Drugi Boeing 787-9 Dreamliner wykonał próbny lot

admin pt., 11/08/2013 - 17:30

Drugi Boeing 787-9 Dreamliner pomyślnie wykonał pierwszy lot trwający 4 godziny i 18 minut. Samolot o oznaczeniach ZB002 wystartował z lotniska Paine Field w Everett w stanie Waszyngton o godzinie 8:06, a wylądował o 12:24 czasu lokalnego na lotnisku Boeing Field w Seattle.

Samolot o oznaczeniach ZB002, który ma być jedynym z floty testowej 787-9 wyposażonym w elementy kabiny pasażerskiej, służyć będzie do testowania systemów takich jak Environmental Control System, jak również awioniki oraz elementów związanych z wydajnością i osiągami samolotu. Od chwili ukończenia montażu drugiego 787-9 pod koniec września Boeing przeprowadził serię testów naziemnych tego samolotu.

Rozwój 787-9 przebiega pomyślnie – zakończono produkcję floty testowej, pierwszy seryjny samolot znajduje się w fazie montażu, a do tej pory 787-9 odbył loty testowe trwające łącznie 137 godzin. Rozwój 787-10 również postępuje zgodnie z planem.

Dostarczenie pierwszego 787-9 liniom Air New Zealand zaplanowane jest na połowę 2014 roku. Dotychczas łącznie 26 klientów złożyło zamówienia na 396 samolotów 787-9, co stanowi 40 procent wszystkich zamówionych 787.

3 dniowa promocja Świat Większych Możliwości

admin pon., 11/11/2013 - 18:52

Z okazji przystąpienia do Oneworld, trzeciego, największego sojuszu lotniczego na świecie przez linie lotnicze Qatar Airways, ogłoszona została 3 dniowa promocja, w której bilety na wybranych trasach zostały przecenione do 25 procent.

Promocja obejmuje blisko 125 destynacji i trwa od dzisiaj, do 13 listopada 2013 roku. Promocja zostały objęte miejsca zarówno w klasie ekonomicznej, jak i biznesowej.

Tabelkę z przykładowymi cenami z Warszawy linia lotnicza opublikowała na swojej stronie. Prezentuje się ona następująco:

qatar-promocja

Aby skorzystać z promocyjnych cen należy spełnić kilka warunków. Najważniejsze to m.in. okres podróży, któy musi odbyć się miedzy 14 listopada 2013, a 19 czerwca 2014 roku za wyjątkiem okresu Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku.

Minimalny czas pobytu w kraju docelowym to 3 dni, maksymalny to 1 miesiąc.

Tags: 

20% na loty Wizz Air

admin wt., 11/12/2013 - 03:13

Tylko w dniach 12 i 13 listopada 2013 roku można kupić bilety linii Wizz Air na wszystkie połączenia z i do Polski z 20% obniżką.

Zniżka naliczana jest od ceny biletu wraz z podatkami i dotyczy jedynie nowych rezerwacji. Zniżka nie dotyczy dodatkowych opłat (takich jak opłata za bagaż) i opłaty manipulacyjnej.

Tags: 

Redukcja we Flybe

admin wt., 11/12/2013 - 15:34

Linie lotnicze Flybe zapowiedziały sporą redukcję swoich pracowników. Zwolnienia mają objąć ok. 500 osób. Wszystko to ze względu na straty, które przynosi brytyjska linia lotnicza.

Według danych na które powołują się polskie media, w firmie pracuje ok. 2700 pracowników.

Mimo minimalnego wzrostu przychodów, Flybe notuje straty. Spore, gdyż w ubiegłym roku było 1,6 mln funtów, w tym 13,8 mln funtów.

Plan restrukturyzacyjny, który jest realizowany w firmie ma za zadanie nie tylko zniwelować straty, ale spowodować, by firma zaczęła zarabiać. Już w czerwcu piloci Flybe zgodziło się na 5-cio procentową redukcję płac. Linie lotnicze rozważają również możliwość likwidację najmniej rentownych tras.

Aplikacja Wizz Air na smartfona

admin czw., 11/14/2013 - 03:29

Linia lotnicza Wizz Air wystartowała ze swoją mobilną aplikacją służącą do zakupu ich biletów oraz zarządzaniem rezerwacji. Dla korzystających z aplikacji, tylko dzisiaj i jutro wszystkie loty są obniżone o 20 procent.

Po dwudniowej promocji, w której Wizz Air wyprzedawał z taką samą obniżką swoje bilety na trasę z i do Polski, przyszła pora na posiadaczy smartfonów.

Wizz Air zachęca do pobierania swojej darmowej aplikacji i tym samym do testów. Darmowy program można pobrać ze strony wizzair.com/mobile, a także Google Play oraz App Store.

Wszyscy, którzy za pośrednictwem mobilnej aplikacji dokonają rezerwacji biletów w dniach 14 i 15 listopada 2013 roku, będą mogli tego dokonać z 20-procentowym rabatem na wszystkie dostępne połączenia.

Tags: 

Boeing wprowadza na rynek 777X

admin śr., 11/20/2013 - 04:21

Boeing ogłosił rozpoczęcie programu 777X w trakcie Dubai Airshow 2013, otrzymując rekordową ilość zamówień i deklaracji złożenia zamówienia na najnowszy produkt z rodziny samolotów szerokokadłubowych. Umowy na dostarczenie 259 samolotów 777X zawarte z czterema klientami z Europy i Bliskiego Wschodu stanowią solidną podstawę do wspierania rozwoju i produkcji tego samolotu.

Zamówienia na 777X i zobowiązania do ich złożenia obejmują 34 samoloty zamówione przez linie lotnicze Lufthansa, 25 przez Etihad Airways, 50 przez Qatar Airways i 150 przez linie Emirates. Jest to największy pod względem wartości launch produktu w historii odrzutowych samolotów pasażerskich. Łączna wartość umów wynosi ponad 95 mld dolarów według cen katalogowych.

Jesteśmy dumni ze współpracy z każdą z tych cenionych linii lotniczych przy wprowadzeniu na rynek 777X – największego i najbardziej wydajnego dwusilnikowego samolotu odrzutowego na świecie” – powiedział Ray Conner, prezes i dyrektor generalny Boeing Commercial Airplanes. „Przełomowe technologie zastosowane w jego silnikach oraz całkowicie nowe skrzydła wykonane z kompozytów dadzą naszym klientom niezrównane korzyści oraz potencjał do rozwoju”.

777X opiera się na popularnym wśród pasażerów i wiodącym na rynku modelu 777, który ma obecnie 55 procent udziału w rynku w swojej kategorii pod względem zamówień do realizacji oraz stanowi 71 procent floty tej kategorii użytkowanej na całym świecie. Rodzina samolotów 777X obejmuje modele 777-8X i 777-9X – oba stworzone w odpowiedzi na potrzeby rynku i oczekiwania klientów.

777X oparty jest na najlepszej w tej klasie samolotów niezawodności modelu 777, przy czym oferuje większe pokrycie rynkowe i możliwości generowania dochodów przewyższające te oferowane przez konkurencję. 777-8X konkuruje bezpośrednio z A350-1000, natomiast 777-9X stanowi klasę samą w sobie.

W zależności od konfiguracji wybranej przez linię lotniczą, 777-9X będzie dysponować ponad 400 miejscami dla pasażerów, oferując liniom lotniczym nowe możliwości rozwoju. Dysponując zasięgiem wynoszącym ponad 8200 mil morskich (15 185 km), samolot będzie charakteryzować się najniższymi kosztami eksploatacji w przeliczeniu na miejsce wśród wszystkich samolotów pasażerskich.

Drugi z samolotów z tej rodziny, 777-8X, będzie najbardziej uniwersalnym samolotem odrzutowym na świecie. Samolot pomieści 350 pasażerów, oferując niesamowity zasięg ponad 9300 mil morskich (17 220 km). Ponadto, w porównaniu
z konkurencją samolot ten będzie charakteryzować się niezrównanymi parametrami dotyczącymi startu i ładowności.

 „Samolot ten będzie opierać się na wiodącym na rynku modelu 777, zapewniając doskonałą ekonomikę eksploatacji”, powiedział Conner. „Będzie on zużywać o 12 procent mniej paliwa niż jakikolwiek konkurencyjny samolot, co jest niezwykle istotne w dzisiejszym konkurencyjnym środowisku”.

W 777X zastosowane będą najnowsze rozwiązania technologiczne, w tym najbardziej zaawansowany silnik jaki kiedykolwiek został zamontowany w samolocie komercyjnym – tj. GE9X wyprodukowany przez GE Aviation,  jak również zupełnie nowe kompozytowe skrzydła o wysokiej wydajności, charakteryzujące się większą rozpiętością od tych używanych obecnie w 777. Składane, ukośne końcówki skrzydeł, w które wyposażony będzie samolot oraz zoptymalizowana rozpiętość zapewnią lepszą wydajność, znaczące oszczędności paliwa oraz całkowitą kompatybilność z bramkami na lotniskach.

Podobnie jak w przypadku 787 Dreamliner, który został zaprezentowany jako 7E7, oficjalna nazwa 777X zostanie zaprezentowana w późniejszym terminie. Projektowanie 777X jest w toku, a dostawcy komponentów zostaną przedstawieni w nadchodzących miesiącach. Produkcja ma się rozpocząć w 2017 r., a pierwszą dostawę zaplanowano na rok 2020.

Tags: 

Strajk w Brussels Airlines

admin śr., 11/20/2013 - 18:16

Na skutek strajku pilotów Brussels Airlines, odwołano 71 połączeń startujących i wylatujących z Brukseli. Wszystko to na skutek planów redukcji wynagrodzeń.

Plan redukcyjny związany jest w koniecznością zbilansowania kosztów i szukania oszczędności w firmie, której 45-procentowym udziałowcem jest niemiecka Lufthansa.

Strajk rozpoczął w nocy z niedzieli na poniedziałek, jednak loty odwołano dopiero we wtorek. Dotyczyło to zarówno najbliższych kierunków, jak i dalszych destynacji z oferty przewoźnika.

Rośnie ilość zamówień w Boeingu

admin śr., 11/20/2013 - 18:17

Rośnie zainteresowanie samolotami Boeinga – 787 Dreamliner. Tysięczne zamówienie złożyła linia lotnicza Etihad Airways. Wartość zamówienia wynosi 8,7 mld dolarów według cen katalogowych.

Wraz z tym zamówieniem samoloty z rodziny 787 osiągnęły tak dużą sprzedaż szybciej niż jakikolwiek inny samolot szerokokadłubowy w historii lotnictwa.

Wprowadzona na rynek w kwietniu 2004 roku rodzina samolotów 787 otrzymała zamówienie na tysięczny samolot w przeciągu około dziewięciu lat, tj. o mniej więcej osiem lat szybciej niż popularny Boeing 777. Z zamówieniem złożonym przez Etihad Airways, 787 Dreamliner zgromadził łącznie 1012 zamówień od 60 klientów z całego świata.

Ciągłe inwestowanie w 787 ma solidne podstawy i znajduje odzwierciedlenie w rekordowym czasie, w jakim złożone zostało tysięczne zamówienie na samolot  z rodziny 787”, powiedział Ray Conner, prezes i dyrektor generalny Boeing Commercial Airplanes. „Jesteśmy niezwykle wdzięczni za zaufanie, jakim nasi klienci obdarzają 787
i wspólnie cieszymy się z rozwoju linii produktowej i zwiększania naszej obecności na rynku wraz z tą rodziną samolotów”.

Do tej pory linie Etihad zamówiły 71 samolotów 787 Dreamliner, co czyni je największym klientem Boeinga jeżeli chodzi o ten samolot.

Jest to dla nas niezwykle istotne zamówienie, szczególnie w chwili gdy świętujemy dziesiątą rocznicę i planujemy kolejną dekadę oraz dalszą przyszłość”, powiedział James Hogan, prezes i dyrektor generalny Etihad Airways. „W ciągu zaledwie 10 lat, z niewielkiego przewoźnika staliśmy się linią lotniczą o globalnym zasięgu. To zamówienie pozwala nam na dalszy rozwój w oparciu o nasze dotychczasowe osiągnięcia, przy użyciu samolotów nowej generacji.”

Poza wprowadzeniem do samolotów średniej wielkości zasięgu typowego dla największych odrzutowców, rodzina samolotów 787 zapewnia liniom lotniczym niezrównaną wydajność, dzięki której samoloty te są wyjątkowo przyjazne środowisku. 787 zużywa przynajmniej 20 procent mniej paliwa, emitując przy tym do atmosfery o 20 procent mniej zanieczyszczeń niż użytkowane obecnie samoloty podobnej wielkości. Linie lotnicze mają również do dyspozycji większą pojemność przedziału cargo  – od 20 do 45 procent więcej w porównaniu z samolotami podobnej wielkości.

787-8, pierwszy z rodziny samolotów 787, wszedł do służby we wrześniu 2011 roku, natomiast dłuższa wersja – 787-9, znajduje się w fazie testów, a pierwsza dostawa samolotu zaplanowana jest na połowę 2014 roku. Do tej pory dostarczono 102 samoloty 787 Dreamliner 16 klientom na całym świecie.

787-10 będzie trzecim i najdłuższym samolotem z rodziny 787. Dzięki możliwości przewozu większej liczby pasażerów i większej ilości ładunku oraz dużemu podobieństwu do pozostałych wersji, 787-10 wyznaczy nowe standardy zużycia paliwa i ekonomiki eksploatacji. 787-10 będzie o 25 procent bardziej wydajny niż użytkowane obecnie samoloty podobnej wielkości i ponad 10 procent lepszy niż którykolwiek z samolotów, które konkurencja będzie oferować w przyszłości. Montaż końcowy i lot testowy 787-10 zaplanowano na rok 2017 r., a pierwszą dostawę na rok 2018.

inf. prasowa.

Wielka wyprzedaż w LOT

admin czw., 11/21/2013 - 03:27

Polskie Linie Lotnicze LOT rozpoczęły promocje, w której dostępnych jest 300 tyś biletów. Promocja trwa do 28 listopada 2013 roku.

LOT promocją objął bilety z szerokiej siatki połączeń. Rabaty sięgają nawet 50 procent. Przykładowe ceny można znaleźć na stronie internetowej przewoźnika, i tak przeloty z Warszawy do Rygi czy Tallina można kupić już za 119zł. Połaczenia do USA, czyli do Nowego Jorku oraz Chicago można kupić w określonych okresach za 1799zł. W tej samej cenie promocyjne bilety można zakupić na loty do Pekinu oraz Toronto.

Warunkiem skorzystania z promocyjnych biletów jest okres podróży, który musi się odbyć pomiędzy 21.111 a 14 grudnia. Dostępne taryfy są również w roku 2014 – podróż musi odbyć się pomiędzy 16 stycznia, a 13 kwietnia 2014. Czas pobytu w miejscu docelowym musi wynieść 3 dni, bądź do pierwszej niedzieli po rozpoczęciu podróży. Maksymalny czas pobytu to 1 miesiąc.

Bilety zakupione w promocji są oczywiście bezzwrotne.

Tags: 

10 milionów na lotnisku Chopina

admin śr., 11/27/2013 - 16:11

Warszawskie lotnisko Chopina poinformowało o obsłużeniu 10-milionowego pasażera w roku 2013. Pasażerem tym była osoba podróżująca PLL LOT do Nowego Jorku.

Lotnisko Chopina osiągnęło taki wynik pierwszy raz w swojej historii. Do tej pory rekordowy rok 2012 zamknął się liczbą  9 mln 587 tys. obsłużonych osób. Jak widać w roku obecnym, ubiegłoroczny wynik będzie dość mocno poprawiony.

Ten sukces świętujemy go w dość nietypowych okolicznościach. Według naszych wcześniejszych prognoz bieżący rok miał być w naszym porcie słabszy od poprzedniego w związku ze startem lotniska w Modlinie i przeniesieniu do niego operacji tanich linii lotniczych. M.in. z tego powodu zaraz po zakończeniu Euro2012 zamknęliśmy starą, „buraczkową” część terminala i rozpoczęliśmy jej gruntowną przebudowę, a latem bieżącego roku przeprowadziliśmy także generalny remont dłuższej drogi startowej. Tymczasem niemożliwe do przewidzenia problemy lotniska w Modlinie i decyzja przewoźników niskokosztowych o przeniesieniu operacji do Warszawy spowodowały, że musieliśmy poradzić sobie z obsługą największego natężenia ruchu w dotychczasowej historii Lotniska Chopina, na dodatek przy znacznie ograniczonej przepustowości. I doskonale daliśmy sobie radę – powiedział Michał Marzec, dyrektor Lotniska Chopina.

Tags: