luty 2013

Iberia: Strajk przeciw zwolnieniom

admin śr., 02/06/2013 - 00:22

Związki zawodowe hiszpańskiego przewoźnika zapowiedziały serię strajków, które mają odbyć się w sprzeciwie do planów zarządu związanych z redukcją zatrudnienia.

Planowane terminy to 18 – 22 lutego oraz 4 – 8 marca i 11 – 22 marca.

Strajk popiera zdecydowana większość związków znajdujących się w Iberii. Podkreślają, że strajki to efekt miesięcy bezowocnych negocjacji z władzami spółki.

Restrukturyzację w Iberii zapowiedziało w listopadzie 2012 roku. Jest ona związana z systematycznymi stratami, jakie przynosi hiszpańska linia. Panaceum na problemy ma być m.n. ograniczenie nierentownych połączeń oraz zwolnienia pracowników.

Katowice – spadek ruchu

admin śr., 02/06/2013 - 04:43

Styczeń był kolejnym spadkowym miesiącem w katowickim porcie lotniczym. Ruch w styczniu w porównaniu do stycznia 2012 zmalał o 1,7%

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze spodziewa się zwiększenia ruchu lotniczego od kwietnia, kiedy to zostanie otwarte aż pięć nowych kierunków w ruchu regularnym. Ryanair zainaguruje połączenia do Edynburga, Barcelony, Alicante i na Kretę, a Wizz Air do norweskiego Bergen.

Do wzrostu wydatnie ma przyczynić się również ruch czarterowy. Od maja, czyli początku sezonu letniego Pyrzowice będą mieć najbogatszą ofertę spośród wszystkich portów regionalnych. Wśród trzydziestu dziewięciu tras wakacyjnych znajdzie się kilka nowości: Sardynia, Lamezia Terme, Batumi i greckie wyspy Lefkada i Kefalonia.

Tags: 

Onet: Piloci piją alkohol?

admin śr., 02/06/2013 - 04:49

Dzisiejszy Onet podaje, że alarmująco wygląda raport brytyjskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego (CAA), który w ostatnim 6 latach stwierdził aż 30 przypadków nadużywania alkoholu przez pilotów.

Onet.pl podaje, że nikogo nie dziwi już widok pilota, który przed startem maszyny spożywa drinka. Co ciekawe, wielu w nich podczas przeprowadzanych rozmów środowisk stwierdziło, że po alkoholu nie wsiadłoby samodzielnie do samochodu, jednak nie mają oporu, by zasiąść za sterami samolotu z pasażerami na pokładzie.

By zdyscyplinować personel, wprowadzono bezwzględny zakaz spożywania alkoholu na co najmniej 8 godzin przed startem. Ci, u których wykryto problem, skierowani zostali na leczenie.

 

http://przewodnik.onet.pl/wiadomosci/brytyjscy-piloci-naduzywaja-alkoholu-przed-startem,1,5413155,artykul.html

Rosja – zakaz spożywania alkoholu w samolotach?

admin śr., 02/06/2013 - 08:57

W związku z wieloma awanturami do których dochodzi na pokładach rosyjskich samolotów, Duma Państwowa rozważa możliwość wprowadzenia zakazu spożywania alkoholu na pokładach samolotów.

Szczegóły nie są znane, ministerstwo transportu zapowiada przygotowanie projektu w ciągu najbliższych miesięcy. Wiadomo, że głównym założeniem ma być regulacja dotycząca zakazu konsumowania alkoholu na pokładach samolotów.

Media przytaczają szereg przypadków, w których samoloty były zmuszane do awaryjnych lądowań z racji awanturujących się i zagrażających załodze pasażerów.

Tags: 

Sixt wygrywa przetarg w Emirates

admin śr., 02/06/2013 - 09:19

Sixt Rent a Car, wiodąca na polskim rynku firma specjalizująca się w wynajmie samochodów, podpisała kontrakt z liniami lotniczymi Emirates Airlines. To już kolejny sukces  polskiej wypożyczalni zaraz po wygranym przetargu na Euro 2012.

Reklama linii lotniczych Bliskiego Wschodu – „Jutro stwarza nowe możliwości” powoli, lecz sukcesywnie dociera do coraz szerszego grona Klientów. Jest to preludium do tego, co niebawem rozpocznie się na warszawskim lotnisku, ponieważ 6 lutego odbędą się pierwsze bezpośrednie przeloty na trasie Dubaj – Warszawa. W trosce o komfort pasażerów w październiku zeszłego roku linie lotnicze rozpisały przetarg, na mocy którego wybrały partnera transportowego. Z pośród wielu nadesłanych ofert, Sixt Rent a Car Polska okazał się po raz kolejny bezkonkurencyjny.

Klienci Emirates Airlines podróżujący w klasie  first oraz biznes w cenie biletu będą mieli zapewnioną usługę limousine service, czyli tzw. auto z szoferem.  Dlatego też, na potrzeby tego przedsięwzięcia, firma rozszerzyła swoją flotę o samochody grupy premium.  Dla klientów klasy first dedykowanych będzie 25 Mercedesów Benz klasy E,  zaś dla pasażerów poruszających się w klasie biznes 4 Mercedesy Benz klasy S. Dodatkowo na specjalne życzenie podróżujących czekać będą także Mercedesy Vito. Podpisany przez Sixt 3 letni kontrakt wiąże się również z dodatkowymi etatami  dla kierowców, a także specjalistycznymi szkoleniami. Do powyższej usługi dedykowanych zostało ponad 30 kierowców oraz kilku koordynatorów.

 „Linie lotnicze Emirates Airlines w minionych latach podpisały kontrakty z oddziałami Sixt Rent a Car w sąsiednich krajach między innymi w: Niemczech, Francji, Austrii, a także Czechach. Cieszymy się, że po raz kolejny udało nam się wygrać tak ważny przetarg. Spośród wielu wypożyczalni w Polsce, wybranie właśnie naszej to duża nobilitacja, ale także potwierdzenie jakości usług świadczonych przez Sixt  – powiedział Paweł Reczyński Prezes Sixt Rent a Car.

Duże spadki w Łodzi

admin śr., 02/06/2013 - 19:40

Pierwszy miesiąc roku 2013 był gorszy od ubiegłorocznego o ponad 24%. Wpływ miało na to przede wszystkim zlikwidowanie oraz zawieszenie połączeń przez Wizz Air oraz Ryanair.

W styczniu łódzki port lotniczy obsłużył 22 006 pasażerów oraz 298 pasażerów lotów przekierowanych.

Na stronie internetowej lotniska możemy znaleźć wypowiedź Mariusza Jachimka, dyrektora ds. marketingu i sprzedaży, który powiedział:

Na zmniejszenie się liczby pasażerów w styczniu największy wpływ miało oczywiście zlikwidowanie połączenia do Dortmundu przez Wizzaira (ze względu na zbyt małą ilość pasażerów korzystających z tego połączenia) oraz zawieszenie na zimę 3 połączeń (Mediolan, Bristol i Edynburg) przez Ryanaira. Na szczęście wszystkie 3 połączenia irlandzkiego przewoźnika są już z powrotem w systemie więc myślę, że najgorszy miesiąc 2013 roku już za nami”.

Tags: 

Sporo odwołanych lotów w USA

admin sob., 02/09/2013 - 00:18

Z powodów burz śnieżnych od wczoraj odwołuje się kolejne loty, głównie z północno-wschodnich stanach USA. Dzisiaj zamknięto wszystkie nowojorskie lotniska.

Najwięcej lotów odwołano na lotniskach Newark Liberty, w stanie New Jersey, Logan International w Bostonie i LaGuardia w Nowym Jorku. Problemy ma również lotnisko w Chicago. Pasażerowie są z odpowiednim wyprzedzeniem informowani o anulacji ich rejsów bądź przełożenia na inne godziny.

Dziś sytuacja jeszcze bardziej się pogorszyła, głównie w stanach Nowy Jork i Connecticut, gdzie spadło 45 centymetrów śniegu. Wszystkie lotniska  Nowym Jorku zostały zamknięte, nie funkcjonuje również lotnisko w Bostonie. Bilans na dziś to ponad 5,5 tysiąca odwołanych lotów.

Tags: 

Wzrosty na Chopinie

admin sob., 02/09/2013 - 17:18

Powracający tani przewoźnicy wydatnie przyczynili się do wysokiego wzrostu obsłużonych pasażerów na lotnisku Chopina. Wynik był prawie o 11 procent lepszy w porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim.

Łącznie odprawiono ponad 675 tys. pasażerów. Pierwszy miesiąc roku był najlepszym styczniem w historii warszawskiego portu. Na rekordowy wynik wpłynęło niewątpliwie przeniesienie na Lotnisko Chopina operacji linii Ryanair i Wizz Air, które nie mogą operować na lotnisku w Modlinie. Obaj niskokosztowi przewoźnicy obsłużyli w styczniu w Warszawie ponad 164 tys. pasażerów i wykonali ponad 1450 operacji lotniczych.

Łącznie na Lotnisku Chopina obsłużonych zostało 593,3 tys. w ruchu międzynarodowym (wzrost o 12,3 proc.) oraz 82 tys. w ruchu krajowym (wzrost o 1,8 proc. – jest to również najlepszy wynik w styczniu w historii lotniska).

Liczba pasażerskich operacji lotniczych wzrosła w styczniu o 4,9 proc. i wyniosła łącznie 9,7 tys.

lotnisko-chopina.pl

Tags: 

Sprawniejsze kolejki na Chopinie

admin sob., 02/09/2013 - 18:44

Na Lotnisku Chopina w Warszawie uruchomiony został zdalny system zarządzania strefą kolejkowania przed Centralną Strefą Kontroli Bezpieczeństwa.

Ma on ułatwić zarządzanie długością kolejki i skrócić czas oczekiwania pasażerów na kontrolę bezpieczeństwa. To pierwszy przypadek zastosowania tego typu rozwiązania na lotniskach na całym świecie.

System składa się z bramek (10 szt.) oraz czujników długości kolejki (5 szt.) i jest zarządzany ze stanowiska kontroli kart pokładowych ScanPass.

Zasada jego działania opiera się na badaniu długości kolejki przez serię czujników rozmieszczonych w strefie kolejkowania, które w oparciu o tę informację sygnalizują obsłudze, który wariant aranżacji kolejki będzie optymalny w danych warunkach. Na tej podstawie personel zdalnie zmienia konfigurację strefy kolejkowania. Wymaga to jedynie naciśnięcia jednego przycisku, poprzez zmianę ustawienia bramek – wyjaśnia Jan Gołąb z Zespołu ds. Technologii i Jakości Obsługi Pasażerów na Lotnisku Chopina.

Bramki są zaprogramowane w ten sposób, że zmiana konfiguracji strefy może być realizowana również wówczas, gdy w strefie kolejkowania znajdują się pasażerowie, zatem przekonfigurowanie może odbywać się w dowolnym momencie, gdy tylko zachodzi taka potrzeba.

System może zrealizować sześć różnych konfiguracji kolejek, dostosowanych do panującej sytuacji ruchowej, bez konieczności jakiejkolwiek bezpośredniej ingerencji personelu w ustawienie poszczególnych bramek lub taśm wyznaczających ścieżki przejścia w strefie kolejkowania – dodaje Jan Gołąb.

System zdalnego zarządzania strefą kolejkowania wyposażony jest również w funkcjonalność otwierania wydzielonego przejścia dla pasażerów niepełnosprawnych, a także dla pasażerów z dziećmi. Realizacja tej funkcji poprzez sterowanie jednym przyciskiem znacząco usprawnia obsługę tych pasażerów, którym w sposób szczególny Lotnisko Chopina w Warszawie pragnie ułatwić proces odprawy.

Według naszej wiedzy Lotnisko Chopina w Warszawie jest pierwszym portem lotniczym na świecie, które posiada rozwiązanie tego typu – mówi Michał Hofman, szef Służby Obsługi Pasażerów na Lotnisku Chopina. System opracowała i wdrożyła na zlecenie Portu firma Tensator Polska we współpracy ze Specjalistami z Zespołu ds. Technologii i Jakości Obsługi Pasażerów w Służbie Obsługi Pasażerów Lotniska Chopina.

Tags: 

Katastrofa w Belgii

admin sob., 02/09/2013 - 21:55

Do wypadku turystycznej Cessny doszło dzisiaj na lotnisku w brukselskim Charleroi, gdzie latają m.in. z polski tani przewoźnicy. Zginęły dwie osoby dorosłe i trójka dzieci. Lotnisko do godziny 14:00 było zamknięte.

Do wypadku doszło zaraz po starcie, a maszyna rozbiła się w okolicach pasa startowego. Wszystkie ofiary to członkowie jednej rodziny.

Póki co nieznane są przyczyny tragedii, a kilka lotów zostało przekierowanych na inne lotniska.

12-latek leciał na gapę

admin ndz., 02/10/2013 - 09:13

Sprytny 12-latek bez problemów wsiadł do samolotu Jet Air i poleciał z Brukseli do hiszpańskiej Malagi. Jego obecności nie wykrył nawet personel pokładowy – podaje Interia.pl.

Sprawa chłopca wyszła na jaw, gdy policja w Maladze zauważyła poruszającego się bez opeki po terenie lotniska 12-latka. Okazało się, że chłopiec miał ze sobą plecak z książkami, gdyż prosto po lekcjach udał się na brukselskie lotnisko.

Służba ochrony lotniska w Brukseli oraz przedstawiciele linii badają, jak chłopiec ominął wszystkie procedury lotniskowe i znalazł się na pokładzie maszyny.

 

http://fakty.interia.pl/swiat/news/12-letni-pasazer-na-gape-w-samolocie-do-hiszpanii,1891541

Thomas Cook konsoliduje linie lotnicze

admin ndz., 02/10/2013 - 14:37

Thomas Cook, najstarsze biuro podróży na świecie będzie łączyć linie lotnicze działające w ramach spółki w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Belgii – czytamy w onet.pl.

Do tej pory Thomas Cook posiadał linie lotnicze w w/w krajach pod osobnymi nazwami i z własnymi zarządami i kierownictwem. Obecnie trendy naprawcze, które wyciągają biuro z kłopotów finansowych dążą do ujednolicenia kierownictwa i powołania jednej linii. Nowa organizacja przelotów w Thomasie Cook miałaby wejść w życie 1 marca – dodaje onet.pl.

Do tej pory operatorem lotniczym Thomassa Cooka w Niemczech była linia lotnicza Condor, w Wielkiej Brytanii Thomas Cook Airlines UK, a Belgii Thomas Cook Airlines Belgium.

Wifi na Okęciu

admin śr., 02/13/2013 - 10:34

Lotnisko Chopina dołączyło do grona portów lotniczych udostępniających podróżnym bezprzewodowy dostęp do Internetu. Od połowy stycznia cały terminal dworca lotniczego objęty jest sygnałem sieci wi-fi, który umożliwia bezpłatne sprawdzanie poczty elektronicznej, odwiedzanie witryn z wiadomościami, czy elektroniczne zakupy.

Sieć obejmującą swoim zasięgiem Terminal A (całą strefę zastrzeżoną, salony Executive Lounge i VIP oraz część ogólnodostępną) oraz Terminal General Aviation zbudowała dla Portów Lotniczych firma NextiraOne. Sygnał wi-fi emitowany jest przez 54 punkty dostępowe pracujące w standardach 802.11 a/b/g/n. Umożliwia to jednoczesne korzystanie z sieci przez około 1 tys. osób.

Każdy użytkownik otrzyma bezpłatny dostęp do Internetu na okres 30 min z maksymalną przepustowością 1024 kb/s, bez możliwości ponownego zalogowania się po upłynięciu tego czasu (wyjątkiem są Salony VIP i ExL w których można korzystać z sieci przez cztery godziny). Korzystanie z usługi umożliwia zestaw loginów i haseł, które można uzyskać w sześciu specjalnych Infokioskach rozlokowanych na terenie Terminala A po zeskanowaniu kodu kreskowego 2D z karty pokładowej (papierowej lub z telefonu komórkowego) lub poprzez SMS, po uprzednim  wysłaniu takiego żądania ze specjalnej strony www (wifi.lotnisko-chopina.pl) po wypełnieniu formularza i potwierdzeniu że jest się pasażerem (wymóg prawny). Następnie konieczne jest (w obu powyższych przypadkach) zalogowanie się poprzez ten sam portal www za pomocą otrzymanego loginu i hasła.

Koszty bezpłatnego dostępu pasażerów do Internetu na Lotnisku Chopina początkowo pokrywać będą z własnego budżetu Porty Lotnicze (m.in.  koszt sms-ów, łącz internetowych, serwisu, materiałów eksploatacyjnych itp.), ale jak tłumaczy Rafał Bielecki, z czasem ciężar finansowania przerzucony zostanie na firmy zewnętrzne.

– Chcemy udostępnić możliwość reklamowania się na stronach startowych naszej sieci dla pasażerów i w ten sposób pokrywać chociaż część kosztów jej funkcjonowania. Z przeprowadzonych przez nas badań wynika, że zainteresowanie taką usługą jest całkiem spore.

Część przychodów PPL zamierza czerpać również z komercyjnego udostępniania swojej sieci najemcom lokali handlowych czy gastronomicznych, a także liniom lotniczym i agentom handlingowym poprzez tworzenie wydzielonych logicznie, dedykowanych sieci bezprzewodowych na obecnie wybudowanej przez PPL infrastrukturze.

Dotychczas bezprzewodowy Internet w terminalu Lotniska Chopina udostępniany był przez PPL w Salonach VIP i ExL oraz w pobliżu stanowisk reklamowych firm ING i Play.  W połowie listopada Służba Informatyki i Telekomunikacji uruchomiła sieć wifi również na potrzeby akcji firmy IBM, która promowała swoją ideę Inteligentnego Miasta. Z własnych bezprzewodowych sieci korzystały również niektóre firmy działające na terenie lotniska (m.in. kawiarnie, sklepy). Po uruchomieniu sieci Portów Lotniczych wszystkie dotychczas wykorzystywane punkty dostępu mają zostać wyłączone.

Dzięki sieci bezprzewodowej możliwe stanie się w przyszłości uzyskanie informacji o tym, które sklepy są najczęściej odwiedzane, wskazanie lokalizacji pasażera i jego bagażu, komunikacja z przemieszczającym się pasażerem, czy wskazanie najkrótszej drogi do wyjścia. W miarę rozwoju nowych aplikacji na urządzeniach przenośnych możliwe stanie się uruchomienie nowych usług znacząco ułatwiających bezpieczne i szybkie podróżowanie, a bezpłatna sieć WiFi stanie się alternatywą dla sieci operatorów komórkowych.

Łącznie w Polsce funkcjonuje ponad 1,6 tys. publicznych punktów z darmowym  dostępem do Internetu. Na całym świecie, według serwisu Wefi.com, jest obecnie ponad 145 mln punktów dostępowych wi-fi.

lotnisko-chopina.pl

Tags: 

Walentynkowa promocja Wizz Air

admin czw., 02/14/2013 - 19:41

Wizz Air dla wszystkich posiadaczy karty kredytowej Citibank Wizz, a tym samym członków Discount Club organizuje walentynkową promocję ważną tylko dzisiaj!

Oferta promocyjna polega na zniżce 20% na biletach dla wszystkich członków Wizz Discount Club. Przynależność do grona klubowiczów wiąże się z posiadaniem karty kredytowej wydawanej przez Citibank. Daje ona również automatyczne członkostwo w klubie.

Wizz Air informował dwa dni temu o możliwości założenia karty kredytowej i utrzymania jej przez pierwszy rok całkowicie za darmo!

Tags: 

Tragedia w Doniecku

admin czw., 02/14/2013 - 22:24

Pięć osób poniosło śmierć w wyniku awaryjnego lądowania samolotu pasażerskiego w Doniecku. Maszyna wypadła z pasa podczas lądowania samolotu.

5 osób zginęło, a 12 zostało rannych w wyniku wypadku we wschodniej Ukrainie. W dalszym ciągu nieznane są przyczyny wypadku.

Samolotem podróżowało ok. 40 osób. Z Odessy lecieli nim kibice piłkarscy na mecz miejscowego Szachtara z Borussią Dortmund w ramach 1/8 finału Ligi Mistrzów.

 

Dobry sezon tanich przewoźników

admin pt., 02/22/2013 - 00:27

Tzw. low costowi przewoźnicy przewiozły na europejskim niebie w ubiegłym roku rekordową liczbę pasażerów, która wynosi 202,4 mln osób. Jest to wzrost o ponad 7 procent w porównaniu z rokiem 2011.

Stowarzyszenie tanich linii ELFAA podało, że wzrost liczby pasażerów wyniknął przede wszystkim ze zwiększenia floty low costowych przewoźników.

Z racji unijnego kryzysu coraz więcej osób patrzy na cenę wybierając lotniczych przewoźników, a mniej na komfort czy standard usług. Tanie linie rozwijają się pomimo dotowania państwowych linii lotniczych, jak SAS czy polski LOT.

Spore straty LOTu

admin pt., 02/22/2013 - 04:47

Nie dość, że polska spółka lotnicza nie narzeka na nadmiar gotówki, a ubiegły rok zakończyła ze sporą stratą, to systematyczny deficyt w finansach przynoszą linii uziemione Dreamlinery. Z powodu nie wykonywania lotów przez dwie maszyny Boeing 787 straty są szacowane na kilkanaście milionów złotych.

Straty wynikają nie tylko z możliwości tańszego latania i większej przepustowości maszyn, które nie mogą wykonywać połączeń, ale również z inwestycji promocyjnych nowych samolotów oraz reklamacji pasażerów.

Decyzję o unieruchomieniu najnowszych maszyn Boeinga podjęto w połowie stycznia w wyniku licznych usterek, które „wyszły” podczas eksploatacji maszyn. Łącznie na całym świecie uziemionych zostało 50 samolotów.

Kolejne strajki w Iberii

admin wt., 02/26/2013 - 11:40

Przed nami kolejny tydzień strajków w hiszpańskiej Iberii, z powodu których odwołana zostanie blisko 1/3 lotów. Wszystko to w dniach od 4 do 8 marca.

Anulacja rejsów odbędzie się głównie kosztem połączeń krajowych, Iberia wykona większość lotów długodystansowych. Na stronie internetowej przewoźnika można znaleźć dokładną liczbę lotów, które zostaną odwołane.

Z racji tego, że większość odwołanych połączeń to loty krajowe, firma zachęca do skorzystania z alternatywnych środków komunikacyjnych. W przypadku nieskorzystania, Iberia zwróci pieniądze za niewykorzystane bilety.

Promocja Qatar dla użytkowników PayPal

admin wt., 02/26/2013 - 14:55

Linia Qatar Airways umożliwia zapłatę za rezerwacje na swojej stronie za pomocą popularnych płatności internetowych PayPal. Z tego powodu dla użytkowników PayPal oferuje zniżkę do 20%

Aby skorzystać z atrakcyjnej stawki, należy zakupić bilet między 21, a 24 marca i opłacić rezerwację za pomoca systemu PayPal.

By rabatowa cena została naliczona, w polu kody rabatowe należy podać kod „PAYPAL1″.

Qatar Airways naliczy 20-procentową zniżkę do loty docelowe do Dubaju, Abu Zabi, Maskat, Salalah oraz Bangkoku. Na pozostałe kierunki cena bazowa zostanie obniżona o 10 procent.

Tags: 

Odszkodowania za opóźnienia

admin śr., 02/27/2013 - 01:51

Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł wczoraj, że pasażer którego podróż do kraju docelowego opóźniła się o ponad 3 godziny, mimo, że pierwszy lot (przed przesiadką) opóźnił się o mniej niż 3, ma możliwość otrzymania odszkodowania – podaje onet.pl.

Europejski Trybunał już kilkakrotnie zajmował się sprawami odszkodowań dla pasażerów z racji opóźnionych lotów, jednak pierwszy raz zapadł wyrok w sprawie lotu łączonego – z przesiadką. Według Trybunału, nawet jeśli jeden z lotów na trasie łączonej nie przekroczył 3-godzinnego opóźnienia, pasażer może domagać się odszkodowania jeśli łączone opóźnienie przybycie do miejsca docelowego przekracza 3 godziny.

Trybunał przy okazji tego konkretnego wypadku ustalił również kwoty, o jakie domagać się mogą pasażerowie oraz do których przewoźników mają się w tej sprawie zwracać.