Grudzień 2012

Continental niewinne

admin ndz., 12/02/2012 - 08:40

Amerykańskie linie lotnicze Continental Airlines nie ponoszą odpowiedzialności za katastrofę Concorde’a francuskich linii Air France, który rozbił się w 2000 roku.

Katastrofy nikt nie przeżył, a maszyna rozbiła się zaledwie kilka minut po starcie z lotniska Charlesa de Gaulla w Paryżu.

Przyczyną wypadku był wybuch w zbiorniku paliwa, który uszkodziła rozerwana opona. Pierwotnie winą za to zdarzenie obarczono amerykańską linię Continental Airlines. Ich samolot DC-10 startujący tego dnia z Paryża miał zgubić jedną z części, która następnie uszkodziła oponę w feralnym samolocie. W wyniku werdyktu sądu Continental zostały skazane na 200 tyś euro grzywny oraz 1 milion euro odszkodowania dla Air France.

Przedstawiciele amerykańskiego przewoźnika odwołali się jednak od wyroku twierdząc, że nie ma bezpośrednich dowodów na to, że zbiornik paliwa zapłonął po wybuchu zerwanej opony. Po blisko dwóch latach sąd apelacyjny przyznał rację i wydał werdykt, w którym piętnuje zaniedbania Continental Airlines, jednak unieważnia wyrok sądu.

Tym samym Continental Airlines stały się niewinne katastrofy francuskiego samolotu.

Nowe połączenie z Rzeszowa

admin czw., 12/06/2012 - 06:41

Z rzeszowskiego lotniska Jasionka już od 31 marca 2013 roku będzie można lecieć dwa razy w tygodniu do największego miasta Szkocji – Glasgow.

Połączenie będzie realizował Ryanair w środy oraz niedziele.

Obecnie w ruchu regularnym można dostać się ze stolicy województwa podkarpackiego do Frankfurtu, Warszawy, Manchesteru, Barcelony-Girony, Londynu (Stansted i Luton), Bristolu, Birmingham, East Midlands i Dublina.

Tags: 

Samowola pasażera

admin ndz., 12/09/2012 - 02:12

O nietypowym incydencie do którego doszło we Włoszech pisze dzisiaj Onet.pl. Jeden z pasażerów podczas kołowania otworzył drzwi, zeskoczył na skrzydło, a następnie na płytę lotniska.

Do zdarzenia doszło w Pizie, a samolot miał odlecieć do Trapani na Sycylii. Wyskakującym pasażerem od razu zajęły się służby medyczne, które zbadały czy nic mu się nie stało.

Nie są znane motywy samowolnego pasażera, nie wiadomo również, czy nie był on psychicznie chory. Dochodzenie trwa.

 

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/wlochy-w-trakcie-kolowania-samolotu-pasazer-otworz,1,5326739,wiadomosc.html

Jenni Rivera zginęła w katastrofie

admin pon., 12/10/2012 - 12:15

Piosenkarka Jenni Rivera zginęła wczoraj w wypadku lotniczym w Meksyku. O śmierci gwiazdy poinformował ojciec artystki, nieznane są przyczyny wypadku – informuje portal onet.pl.

43-letnia piosenkarka wracała z Monterrey. Kolejnego dnia miała wystąpić w telewizji. O wypadku poinformował media ojciec zmarłej Jenni Rivera. Póki co nieznane są przyczyny wypadku, wiadomo, że samolot zniknął z radarów niecałe 100 kilometrów od Monterrey.

Nikt z 6 pozostałych osób przebywających na pokładzie nie przeżył.

Hello Modlin

admin wt., 12/11/2012 - 08:54

W połowie grudnia zainauguruje swoją działalność „Hello Modlin” – miesięcznik dla pasażerów korzystających z portu lotniczego w Modlinie – piszą Wirtualne Media.

W miesięczniku będzie można znaleźć teksty dotyczące „podróży, turystyki, wywiady ze znanymi osobami ze świata sportu, sztuki, mediów i showbiznesu oraz informacje kulturalne. Marek Kondrat będzie autorem publikowanego na łamach tytułu cyklu poświęconego winom, w magazynie znajdą się też felietony Wojciecha Remiszewskiego, znanego z kabaretu LIMO” – podają wirtualnemedia.pl.

Pismo będzie za darmo dystrybuowane na terenie portu lotniczego.

Śmierć za próbę porwania samolotu

admin wt., 12/11/2012 - 23:28

Trzej mężczyźni zostali skazani na śmierć, a jeden na dożywocie za próbę porwania samolotu a autonomicznym regionie Xinjiang zamieszkanym przez  Ujgurów – pisze Wirtualna Polska.

Xinjiang znajduje się w północno – zachodniej części Chin. Najliczniejsza grupę stanowią Ujgurzy, od lat stosunki z Chińczykami są tam bardzo napięte.

O zatrzymaniu sześciu osób media informowało w czerwcu, mieli oni w trakcie lotu próbować przejąć kontrolę nad maszyną. W wyniku szamotaniny między Ujgurami, a obsługą samolotu doszło do bijatyki. Dwie osoby w wyniku obrażeń zmarły później w szpitalu.

Wirtualna Polska podaje tłumaczenie Światowego Związku Ujgurów, które twierdzi, że wyrok jest absurdalny, gdyż w samolocie doszło jedynie do awantury o miejsca na pokładzie.

Lokalna agencja podając informację wyroku napisała, że skazani „przyznali się i nie kwestionowali zarzutów”.

Na podstawie: wp.pl

Rosnąca liczba pasażerów Lufthansy

admin czw., 12/13/2012 - 00:17

Rośnie liczba pasażerów podróżujących z Polski do Niemiec wykorzystujących ofertę Lufthansy. Od stycznia do września był to wzrost o 10 procent w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym.

Dyrektor generalny Lufthansy na łamach prasy zaznaczył, że rośnie nie tylko ilość pasażerów podróżujących z Warszawy, ale również z regionalnych portów, głównie z Krakowa czy Poznania.

Jak widać, niemieckie linie lotnicze umacniają swoją pozycję w Polsce. Lufthansą można lecieć z polskich portów m.in. do Frankfurtu, Monachium czy Dusseldorfu.

Bankructwo Avialinie Kubania

admin czw., 12/13/2012 - 15:54

Wczorajsza „Rzeczpospolita” poinformowała o bankructwie rosyjskich linii lotniczych Avialinie Kubania. Na stronie www przewoźnika pojawił się komunikat potwierdzający, że przewoźnik nie będzie wykonywał już żadnych operacji.

Władze linii ogłosiły upadłość, z racji rosnącego zadłużenia muszą oddać trzy swoje maszyny. Firma zalega również 5,6 mln dolarów za leasing trzech innych samolotów – informuje rp.pl.

W tym samym materiale „Rzeczpospolita” informuje również o problemach znanego ukraińskiego przewoźnika AeroSvit, które z powodu sporych długów względem rosyjskiego lotniska Szeremietiewo był zmuszony zawiesić na kilka godzin swoje operacje z tego lotniska.

Dopiero po spłacie części należności, połączenie na Szeremietiewo wróciły.

Otwacie portu lotniczego w Lublinie

admin pt., 12/14/2012 - 07:41

W najbliższy poniedziałek odbędzie się podlubelskim Świdniku uroczyste otwarcie nowego portu lotniczego. Wczoraj port otrzymał certyfikat lotniska użytku publicznego.

Na stronie portu lotniczego Lublin możemy przeczytać, że „po szczegółowej kontroli, Urząd Lotnictwa Cywilnego stwierdził, że port posiada odpowiednią infrastrukturę, wyposażenie, personel oraz procedury niezbędne dla bezpieczeństwa operacji lotniczych. Dzięki temu lotnisko będzie mogło przyjmować samoloty rejsowe.”

Władze portu szacują, że lotnisko w pierwszym roku działania obsłuży około 300 tyś pasażerów. Póki co loty rejsowe z portu lotniczego Lublin będą wykonywać low costowi przewoźnicy – Ryanair oraz Wizz Air. Połączenia czarterowe z Lublina do popularnych miejscowości wypoczynkowych sprzedają też niektóre biura podróży. Od zainteresowania będzie zapenw zależało czy wraz z rozpoczęciem sezonu letniego operacje te dojdą do skutku.

Tags: 

Awaryjne lądowanie w Birmie

admin wt., 12/25/2012 - 09:42

3km od lotniska w mieście Heho lądował awaryjnie samolot linii lotniczej Air Bagan, w wyniku którego zginął mężczyzna jadący motorem po szosie – podaje onet.pl.

Samolot został zmuszony do awaryjnego lądowania na szosie po tym, jak w jednym z silników pojawił się ogień. Samolot lądował na szosie przebiegającej obok lotniska. Maszyna po wylądowaniu przełamała się na pół, a później doszczętnie spłonęła.

W wyniku incydentu zginął wspomniany motocyklista, wśród rannych jest m.in. czterech obcokrajowców.

Szalona promocja w LOT

admin czw., 12/27/2012 - 22:47

Tylko dzisiaj i jutro można rezerwować bilety na połączenia LOTem w niezwykle atrakcyjnych cenach. Rabaty sięgają 50%.

Promocja dotyczy zarówno połączeń krajowych jak i międzynarodowych. Warunkiem skorzystania z niezwykle atrakcyjnej taryfy jest wykupienie lotu na terminy od 1 stycznia 2013 roku i zakończone do:

  • 30 marca 2013 roku dla połączeń krajowych i dalekodystansowych;
  • 30 czerwca 2013 roku dla pozostałych połączeń.

Promocyjna taryfa jest oczywiście bezzwrotna, bilety nie podlegają zmianom i anulacjom. Minimalny czas pobytu wkraju docelowym wynosi 3 dni.

Przykładowe ceny połączeń w ramach trwającej promocji:

Warszawa – Nowy Jork

1867zł

Warszawa – Chicago

1867zł

Warszawa – Kijów

361zł

Tags: 

Katastrofa na lotnisku Vnukovo

admin ndz., 12/30/2012 - 23:28

Do katastrofy samolotu pasażerskiego Tu-204 doszło wczoraj podczas lądowania na moskiewskim lotnisku Vnukovo. Samolot leciał bez pasażerów, jednak zginęły 4 osoby z załogi samolotu.

Samolot Tu-204 należał do linii lotniczej Red Wings. Wracał od z czeskich Pardubic, gdzie zawoził grupę rosyjskich turystów.

Do wypadku doszło podczas lądowania, gdy samolot wypadł z pasa, staranował ogrodzenie i wbił się w nasyp ziemny oddzielający teren lotniska od Szosy Kijowskiej.

Samolot rozpadł się na trzy części, a kabina pilotów została doszczętnie zniszczona. Wśród najczęściej podawanych przyczyn katastrofy była usterka techniczna samolotu. Więcej szczegółów dowiemy się po odczytaniu czarnych skrzynek, które zostały już znalezione.

Tags: