Październik 2012

Dobre prognozy na rzeszowskiej Jasionce

admin wt., 10/09/2012 - 14:44

Rzeszowskie lotnisko pochwaliło się liczbą 54,6 tys. obsłużonych pasażerów w ubiegłym miesiącu. To wynik o 7 procent lepszy niż w roku ubiegłym.

Lotnisko w podrzeszowskiej Jasionce dynamicznie się rozwija i łącznie od początku bieżącego roku obsłużyło 445 tys. osób. Stanowi to wynik lepszy o 19 procent w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym.

Dzięki temu władze mają duże nadzieje na przekroczenie liczby pół miliona pasażerów. Sporą zasługą są tutaj połączenia czarterowe, a biura podróży coraz chętniej wykorzystują potencjał Podkarpacia. W tym roku biuro podróży Alfa Star ogłosiło otworzenie na sezon zimowy połączeń do Hurghady, a pasażerowie z tej części Polski pierwszy raz w historii będą mogli liczyć na zimowe, bezpośrednie połączenie do popularnego egipskiego kurortu.

Regularne połączenia, które oferuje Jasionka to Frankfurt, Warszawa, Manchester, Barcelona, Londyn (Stansted i Luton), Bristol, Birmingham, East Midlands i Dublin.

Tags: 

Z bronią do samolotu

admin śr., 10/10/2012 - 19:28

Serwis turystyczny Rzeczpospolitej, powołując się na amerykański Los Angeles Times opisał aresztowanie na tamtejszym lotnisku osoby, która z bronią oraz w kamizelce kuloodpornej chciała wejść na pokład samolotu.

Mężczyzna podróżował z Japonii do Bostonu i jego lot w pełni by się udał, gdyby nie przesiadka w Los Angeles. Tamtejszych pracowników lotniska zaintrygowało ubranie 28-letniego pasażera. Okazało się, że miał na sobie kamizelkę kuloodporną, spodnie ogniotrwałe, a w bagaży podręcznym m.in. granat dymny, pałki, nóż, kajdanki i worki na zwłoki.

Mężczyźnie grozi do pięciu lat więzienia, a najdziwniejsze jest to, jak w dobie szczegółowych kontroli na lotniskach udało się mężczyźnie przewieźć taki asortyment?

Na podstawie: turystyka.rp.pl

Dreamlinerem do Londynu

admin czw., 10/11/2012 - 00:52

Polskie Linie Lotnicze LOT opublikowały informacje na swojej stronie internetowej, że swój najnowszy nabytek, Boeing Dreamliner będzie wykorzystany podczas okresu bożonoradzeniowo – noworocznego na rejsach do Londynu.

Pasażerowie już od dziś mogą kupować bilety na loty maszyną 787 Dreamliner – najnowszym nabytkiem, a jednocześnie najbardziej zaawansowanym technicznie samolotem na świecie.

Samolot obsłuży loty na londyńskie Heathrow w okresie od 21 grudnia 2012 do 2 stycznia 2013 roku.

Przewoźnik przypomina, że od 14 grudnia przez miesiąc najnowocześniejszy samolot pasażerski świata będzie wykonywał rejsy także do ośmiu innych miast Europy:
Pragi, Wiednia, Monachium, Frankfurtu, Hanoweru, Kijowa, Budapesztu oraz Brukseli.

Pełny rozkład europejskich rejsów Boeinga 787 dostępny jest na stronie lot.com.

Alkohol przyczyną katastrofy

admin wt., 10/16/2012 - 02:12

Rosyjska komisja śledcza, która badała przyczyny zeszłotygodniowego wypadku na Kamczatce poinformowała, że obaj piloci byli pod wpływem alkoholu. Obaj zginęli, wraz z 10 innymi osobami.

Komisja badająca przyczyn tragedię bada teraz jak to się stało, że piloci pod wpływem alkoholu zasiedli za sterami An-28. Według przeprowadzonej ekspertyzy Rosjanie stwierdzili, że pierwszy pilot był „lekko nietrzeźwy”, a drugi „średnio trzeźwy”.

Dalej nie potwierdzono przyczyn wypadku. Samolot rejsowy An-28 z 14 osobami na pokładzie rozbił się na Kamczatce 12 września. Maszyna leciała z Pietropawłowska Kamczackiego do Pałany.

OLT Express Germany za… 1 euro

admin wt., 10/16/2012 - 13:44

Wczoraj Fakty TVN dotarły do umowy sprzedaży niemieckiego OLT Express holenderskiej firmie. Kwota sprzedaży firmy, która posiadała kilka swoich maszyn to… 1 euro.

Wszystko to dwa tygodnie przez upadkiem słynnego Amber Gold, firmy, która była właścicielem linii. Wszystko to powoduje, że największa w ostatnich latach afera finansowa rozwija się.

Fakty sugerowały, że pozbycie się linii miało zadanie całkowite wycofanie się z rynku niemieckiego, by w razie upadku Amber Gold, nie mieć na głowie niemieckich prokuratorów.

TVN ocenił, że szacunkowa wartość sprzedanych samolotów do ok. 25 milionów złotych. Przepytywany przed kamerami były szef polskiego OLT Express Jarosław Frankowski, które zbankrutowało dużo wcześniej, zasłaniał się poufnością informacji.

Sprawa spółki Ambr Gold trwa, pojawiają się również kolejne rewelacje. Dzisiejszym „Wprost” podaje pseudonimy kolejnych trzech osób, zwązane z półświatkiem oraz biznesem, które prawdopodobnie rządziły całym interesem. Marcin P. miał być tylko słupem.

Poranny paraliż na lotniskach

admin ndz., 10/21/2012 - 03:57

Do utrudnień w ruchu lotniczym doszło dzisiaj rano na dużej części polskich lotnisk. Z powodu gęstej mgły problemy miało warszawskie Okęcie, a także lotniska w Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu czy Krakowie.

Mgła skutecznie uniemożliwiała starty samolotów, przez co opóźnienia sięgały dwóch, trzech godzin.

Najmniej ucierpieli pasażerowie podróżujący z i do Warszawy, tak sporą część ruchu przekierowano do podwarszawskiego Modlina. Pozostałe porty lotnicze musiały przesunąć godziny wylotów i poczekać na poprawienie się warunków pogodowych.

Pogoda pozwoliła na swobodną pracę lotnisku w Pyrzowicach. Tam mimo niewielkiej mgły, panująca widoczność w zupełności wystarczała do normalnej pracy portu.

Tags: 

Rzeczpospolita: Rekrutacja American Airlines

admin ndz., 10/21/2012 - 06:46

W „Rzeczpospolitej” możemy przeczytać, że mimo ogromnych problemów finansowych, linia lotnicza American Airlines poszukuje nowych stewardów i stewardes. Planuje przyjąc ok. 1,5 tyś osób.

American Airlines (AA) to największa na świecie linia pod względem zatrudnionych pracowników oraz posiadanych maszyn. Siedziba mieści się w Fort Worth w Teksasie.

Firma od dłuższego czasu pogrąża się w długu, była ostatnio trawiona przez strajki, a zarząd firmy zapowiadał redukcję etatów zwłaszcza wśród pracowników naziemnych. Dobrowolnie od grudnia do września odejdzie 2200 pracowników linii.

Rekrutację na pracowników personelu pokładowego American Airlines rozpoczną się w listopadzie, a już w styczniu mają nastąpić pierwsze szkolenia – informuje Rzeczpospolita. Firma oferuje zarobek ok. 45 tysiąca dolarów rocznie.

Gazeta informuje ponadto, że w firmie cały czas trwają rozmowy z pracownikami, obecnie  głównie z pilotami, których w nieodległej przeszłości AA oskarżały o „utrudnianie pracy firmy”.

 

Problemu z mgłą c.d.

admin pon., 10/22/2012 - 18:16

Nie tylko wczoraj rano polskie porty lotnicze borykały się z gęstą mgłą. Sytuacja powtórzyła się wieczorem z Poznaniu oraz Modlinie, dziś rano stanowi ona największe problemy na stołecznym lotnisku Okęcie.

Wczoraj rano mgła skutecznie sparaliżowała funkcjonowanie większości polskich lotnisk. Normalna praca przebiegała w zasadzie tylko w Katowicach. Sytuacja powtórzyła się wieczorem, a port w poznańskiej Ławicy musiała przekierować loty na inne lotniska, a niektóre w ogóle odwołać.

W Gdańsku anulowane zostało tylko jedne połączenie czarterowe z Antalyi, pozostałe loty były wykonywane normalnie.

Mgły ponownie nawiedziły porty lotnicze dzisiejszego ranka, jednak najpoważniejszy problem jest na największym polskim lotnisku Okęcie. Tak na swoje loty czeka największa ilość pasażerów, a z powodów ciężkich warunków od wczorajszego wieczoru wylądował w porcie im. Fryderyka Chopina tylko jeden samolot.

Przedstawiciele portu twierdzą, że problemy z opóźnieniami powinny skończyć się o godzinie 10:00. Z powodu problemów z pogodą, swój pobyt na Śląsku odwołał prezydent Bronisław Komorowski.

Tags: 

Z Eurolotem do Dubrownika!

admin czw., 10/25/2012 - 05:41

Chorwacki Dubrownik to pierwsza nowość w ofercie Eurolotu na sezon wiosna/lato 2013. Połączenia z poznańskiego portu lotniczego można rezerwować już dzisiaj!

Przewoźnik będzie operował z Poznania raz w tygodniu – w każdą sobotą zaczynając od 27 kwietnia, a ostatni rejs wykonując 20 października.

Już od dziś trwa promocja, dzięki której można zarezerwować bilety na połączenie.

Condor awaryjnie ląduje

admin pt., 10/26/2012 - 23:12

Samolot niemieckich linii Condor został zmuszony do powrotu na lotnisko w Antalyi z powodu pojawienia się ognia w jednym z silników.

Condor to najbardziej znana niemiecka firma, która przewozi turystów na wakacje. W swojej flocie posiada aż 34 samoloty, zarówno Boeingi, jak i Airbusy.

Samolot wyleciał w trasę do Lipska, jednak zauważono ogień wydobywający się z jednego z silników. Samolot bezpiecznie został sprowadzony z powrotem na tureckie lotnisko, a nikomu nic się nie stało.

Do zdarzenia doszło we wtorek, jednak rzecznik Condor Airlines poinformował media o incydencie dopiero w czwartek.

Przechowalnia bagażu na Okęciu

admin sob., 10/27/2012 - 12:41

Na Lotnisku Chopina pasażerowie mogą już korzystać z samoobsługowych skrytek do przechowywania bagażu.

Bateria 27 skrytek różnych rozmiarów znajduje się na poziomie przylotów przed Terminalem A – na chodniku za przystankiem komunikacji miejskiej. Można w nich przechowywać bagaże różnej wielkości – od niewielkich toreb po wielkie walizki, a nawet narty.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii i patentowego zamknięcia skrytki są bezpieczne i łatwe w obsłudze. Bagaż można pozostawić na maksymalnie 72 godziny. Opłata pobierana jest za każdą dobę. Oczywiście pasażer może zostawić bagaż na kilka godzin lub nawet kilkanaście minut, z tym, że wtedy opłaca skrytkę na jedną dobę.

Opłata pobierana jest w złotówkach i należy ją uiścić z góry. W zależności od rozmiaru skrytki przechowywanie bagażu kosztuje od 12 zł do 15 zł za dobę. Automat przyjmuje tylko monety (1, 2, 5 złotych) i nie wydaje reszty.

W skrytkach nie można przechowywać m.in. przedmiotów wartościowych, sprzętu elektronicznego czy też przedmiotów niebezpiecznych i łatwopalnych. Szczegółowy regulamin korzystania i instrukcja obsługi znajduje się na skrytkach bagażowych.

inf. prasowa

Tags: 

Lufthansa oszczędza – ucieka za granicę

admin sob., 10/27/2012 - 22:24

Z racji ciężkiego roku na rynku lotniczym i strat, a także przez rosnącą konkurencję tanich linii lotniczych w Europie, największy niemiecki przewoźnik Lufthansa będzie szukać miejsc pracy poza granicami swojego kraju.

Zapowiedział to członek zarządu Lufthansy, odpowiedzialny za sprawy kadrowe – Stefan Lauer. Chodzi o to, by duża część pracowników, zwłaszcza administracji, była zatrudniona z zagranicznych placówkach Lufthansy.

Dzięki temu nowe stanowiska, a także zakres kompetencji poszerzą placówki Lufthansy w Krakowie, Bangkoku i Meksyku.

Z racji pogarszającej się koniunktury gospodarczej, przewoźnik planuję redukcję zatrudnienia w administracji, a także zapowiadane wcześniej utworzenie własnej, taniej linii lotniczej.

Przypomnijmy, że w pierwszym półroczu 2012 roku Lufthansa zanotowała stratę w wysokości 20 milionów euro, a niedawno miały opisywane przez nas strajki w firmie, głównie personelu pokładowego.

Na podstawie: rp.pl

Odwołany rejs LOT na JFK

admin pon., 10/29/2012 - 22:29

Z powodu komunikatu o zbliżaniu się huraganu Sandy do wybrzeży Stanów Zjednoczonych, LOT odwołał swój dzisiejszy rejs z Warszawy do Nowego Jorku i z powrotem.

PLL Lot informuje ponadto na swojej stronie internetowej, że w przypadku braku poprawy prognoz, jutrzejszy rejs również zostanie anulowany.

Bliższe informacje oraz szczegółowe informacje o zmianach można uzyskać na infolinii LOTu 801 703 703 (dla telefonów stacjonarnych) i 22 577 99 52 (dla telefonów komórkowych), a także w punktach stacjonarnych, w tym na lotniskach w Warszawie oraz Nowym Jorku.