Wrzesień 2012

Rekordowy sierpień w Balicach

admin wt., 09/04/2012 - 18:18

Jak podaje strona internetowa krakowskiego lotniska, sierpień był rekordowym miesiącem pod względem ilości odprawionych pasażerów, a wzrost w stosunku do sierpnia 2011 wyniósł aż 12 procent.Ma to bezpośredni związek z ilością połączeń, która stale się powiększa. W mijającym miesiącu z wylotów z Balic skorzystało 354 280 pasażerów. To również kolejny, już siódmy miesięczny rekord krakowskiego lotniska w tym roku.

Strona internetowa lotniska podaje ponadto, że jak do tej pory lotnisko obsłużyło w tym roku 2 337 182 pasażerów, co oznacza wzrost w stosunku do ubiegłego roku o 17 procent!

Wśród kierunków, które powodowały największe zapełnienie samolotów, krakowskie lotnisko wymienia Edynburg 96%, Malagę 96%, Alicante 96% i Madryt 95%.

Spory udział w kolejnych rekordach mają loty czarterowe, a sporym zainteresowaniem cieszą się w tym roku Dubrovnik w Chorwacji, Majorka i Paphos na Cyprze.

Tags: 

Kolejny dzień strajku w Lufthansie

admin czw., 09/06/2012 - 09:24

Spore problemy ma największy niemiecki przewoźnik Lufthansa. W ostatnim dniach coraz głośniej o związku zawodowym Ufo, który paraliżuje połączenia linii lotniczej.

Paraliż do którego dochodzi jest wynikiem zerwanych rozmów między kierownictwem Lufthansy, a związkiem zawodowym Ufo. To z jego inicjatywy przeprowadzane są systematyczne strajki personelu pokładowego, które są powodem spóźniej oraz anulacji części rejsów.

Jutro zapowiedziany jest duży, 24 godzinny strajk, który spowoduje, że w powietrze nie wzbije się 571 samolotów, a na nielicznych trasach, na których Lufthansa będzie wykonywać połączenia, pasażerowie mogą liczyć na utrudnienia oraz opóźnienia.

Według rozkładu będą wykonywane tylko regionalne przeloty partnerów Lufthansy: Air Dolomiti, Austrian Airlines, Augsburg Airways, Brussels  Airlines, CityLine, Eurowings, Germanwings i Swiss.

Szefostwo Lufthansy zapowiedziało szereg działań, które mają zniwelować utrudnienia oraz starać się zrekompensować całą sytuację swoim klientom. Są to m.in. specjalne, darmowe serwisy telefoniczne, możliwość darmowej zmiany rezerwacji bądź wypłatę wpłaconych środków finansowych. Najwcześniej na 23 godziny przed planowanym wylotem można szukać również połączenia zastępczego, sama Lufthansa zachęca również do korzystania z kolei i będzie zwracać pieniądze za zakupione bilety.

 

Lot zakończy rok na minusie

admin czw., 09/06/2012 - 22:50

Jak informuje portal turystyka.rp.pl, Polska Linia Lotnicza LOT nie zakończy tego roku na plusie. Mimo wcześniejszych deklaracji i wyliczen, dorżejąca ropa w głównej mierze przyczyni się do ujemnego wyniku finansowego.

Cytowany przez turystyczny portal Rzeczpospolitej prezes LOTu Marcin Piróg przyznaje, że rok skończy się na minusie, choć ocenia na tle konkurentów z Europy sytuację LOTu dobrze. Prezes twierdzi, że patrząc tylko i wyłączenie na aspekty finansowe, nie ma żadnych obaw przed upadkiem LOT.

Wyniki LOT były zupełnie inaczej planowane przed pojawieniem się na rynku taniej linii OLT Express, która odebrała gro pasażerów połączeń krajowych. Rosnące ceny ropy również nie pozwoliły dobrze skalkulować kosztów.

Piróg twierdzi również, że został przyjęty przez radę nadzorczą plan wymiany floty oraz poprawienie wyników finansowych spółki. Już w przyszłym roku planowany jest zysk na poziomie ponad 50mln złotych.

LOT czeka również na dostawę najnowsyzch Boeingów 787 Dreamliner, które znacząco powiększą możliwości przewozowe zwłaszcza na trasach dalekiego zasięgu.

Do Insbrucka i Werony z Eurolotem

admin pt., 09/07/2012 - 13:41

Eurolot otwiera na sezon zimowy nowe połączenia, wśród nich m.in. loty do austriackiego Insbrucka oraz włoskiej Werony.

To niebywała okazja dla miłośników białego szaleństwa, a możliwość rezerwacji biletów już od najbliższego poniedziałku – 10.09.

Rejsy do Insbrucka odbywać się będą – począwszy od 1 grudnia – z Warszawy i Gdańska. Ze stolicy samolot startować będzie raz w tygodniu, w soboty, o godz. 9.50. Z gdańskiego portu Eurolot do Innsbrucku poleci sobotnim rejsem o godz. 14.40.

Z pierwszym dniem grudnia ruszą też loty z Krakowa i Poznania do włoskiej Werony. W każdą sobotę aż do 30 marca 2013 r. do Werony Eurolot poleci z krakowskiego lotniska rejsem o godz. 7.00. Z poznańskiej Ławicy samolot będzie starował do Włoch w soboty o 12:00. Na obu trasach lot potrwa około dwóch godzin.

Werona i Insbruck to nie jedyne kierunki dla maniaków śniegu, dla nich w sezonie zimowym ponownie pojawi się słowacki Poprad, który będzie obsługiwany z poznańskiego lotniska, gańskiego Rębiechowa i warszwskiego Okęcia.

eurolot.com

Ryanair na Iphone oraz Ipad

admin pt., 09/07/2012 - 15:25

Oferta przewoźnika Ryanair jest już dostępna dla posiadaczy urządzeń firmy Apple – Iphone oraz Ipad. W niedługim czasie zostanie również uruchomiona na Androidzie.

Aplikacja jest dostępna na iTunes już za 3 euro. Umożliwia ona nie tylko rezerwację biletów, ale również pełne zarządzanie swoimi biletami, włącznie z dokupowaniem odpowiednich usług.

Aplikacja Ryanaira (która wkrótce dostępna będzie także na Android), posiada następujące funkcjonalności:

  • Informacje o cenach na 1500 trasach Ryanaira
  • Bezpośrednie rezerwowanie lotów
  • Dostęp do istniejących rezerwacji (priority boarding i bagaż rejestrowany)
  • Dostęp do rozkładu lotów
  • Dostęp do najnowszych informacji Ryanaira o wyprzedażach, promocjach i nowych trasach
  • Rezerwacja samochodu z firmą Hertz

Podczas wczorajszej inauguracji Michael O’Leary z Ryanaira powiedział:

“Ryanair z radością uruchamia najnowszą funkcjonalność dla naszych pasażerów (iPhone/iPad app), która umożliwi rezerwacje, zarządzanie rezerwacjami i korzystanie z najnowszych promocji bezpośrednio z iPhone czy iPad.

Pasażerowie mogą teraz rezerwować loty korzystając tylko z telefonu, w dzień i w nocy, mając pewność, że nie przegapią najtańszych biletów. Nasza nowa aplikacja dostępna jest już dzisiaj w iTunes store za €3.”

Za ryanair.com

Interia: Skandal w American Airlines

admin pt., 09/07/2012 - 20:28

Na łamach Interii możemy przeczytać o skandalu, który zdarzył się na pokładzie American Airlines. Portal powołuje się na informacje Huffington Post.Sprawa dotyczy nie wpuszczenia na pokład samolotu Bede Vanderhorsta – nastolatka z zespołem Downa. Pomimo ważnych biletów na pierwszą klasę, rodzice nastolatka, Joan i Robert usłyszeli, że ich dziecko może stanowić zagrożenie.

Rodzice z dzieckiem wykupili bilet na pierwszą klasę tylko dlatego, by zrobić prezent Bede, gdyż nigdy nie podróżowali w taki sposób. Wydali na to 625 dolarów.

Gdy rodzina czekała na wejście do samolotu lecącego z Newark do Porterville, usłyszeli od przedstawiciela linii, że Bede może stanowić zagrożenie i przeszkadzać pilotom.

Joan szybko wyciągnęła swój telefon komórkowy i zaczęła nagrywać całe to zdarzenie, jednak została zwrócona jej uwaga, że nie powinna nagrywać pracowników lotniska.

Rodzina była tym bardziej oburzona całym faktem, że regularnie korzysta z połączeń lotniczych i taka sytuacja spotkała ich pierwszy raz. Według rodziców ich syn jest bardzo spokojny i nie sprawa żadnych problemów swoim zachowaniem.

American Airlines to największa linia lotnicza na świecie pod względem ilości zatrudnionych pracowników oraz ilości posiadanych samolotów. W roku ubiegłym został zgłoszony wniosek upadłościowy, jednak wedle prawa amerykańskiego nie musi on oznaczać likwidacji linii, a restrukturyzację i pomoc w odłożeniu roszczeń wierzycieli.

Na podstawie: Interia.pl, huffingtonpost.com

Wzrost połączeń czarterowych z Gdańska

admin pt., 09/14/2012 - 01:39

Gdańskie lotnisko im. Lecha Wałęsy może pochwalić się rekordowym latem pod względem liczby połączeń czarterowych, tegoroczna zima będzie również rekordowa.

Wszystko za sprawą czterech nowych kierunków, które pojawią się w ofercie gdańskiego portu. Od sezonu zimowego, czyli 1-go listopada, mieszkańcy nadmorskich miejscowości będą mogli skorzystać z lotów na Wyspy Kanaryjskie oraz na narty do tureckiego Erzurum.

Nowe połączenia są sprawą poszerzenia oferty wylotowej biur podróży Itaka oraz TUI. Itaka z Rębiechowa będzie obsługiwać loty na Teneryfę, Gran Canarię oraz Erzurum, natomiast TUI loty na Fuerteventurę.

Poza nowościami, ofertę poszerzają tradycyjne zimowe połączenia do egipskich kurortów w Hurghadzie oraz Sharm el Sheikh.

Tags: 

Coraz większe zaintersowanie TAP Portugal?

admin pt., 09/21/2012 - 01:26

Na początku tygodnia pisaliśmy o prywatyzowaniu portugalskiego przewoźnika Tap Portugal. Według aktualnych doniesień, liczba potencjalnych oferentów stale rośnie.

Sprzedaż przez rzad Portugalii linii lotniczych Tap to efekt restrykcyjnego planu antykryzysowego, który przyjął rząd na skute olbrzymich problemów finansowych z jakimi boryka się gospodarka Portugalii.

Nasza wiadomość sprzed kilku dni donosiła, że termin składania ofert mija w listopadzie, jednak do tej pory tylko trzech przewoźników wyraziło wstępne zainteresowanie kupieniem linii. Według wczorajszych doniesień, aktualnie w gronie potencjalnych zainteresowanych wymienia się LATAM, Qatar Airways, Turkish Airlines i niemiecką Lufthansę.

Rząd Portugalii ze sprzedaży Tap zamierza zyskać około miliarda euro.

Tap Portugal to narodowy przewoźnik portugalski. Linia powstała w 1945 roku,  a jej główną bazą jest Lizbona. Flota TAP to 55 airbusów, w ubiegłym roku linia obsłużyła 8 milionów pasażerów.

American Airlines redukują połączenia

admin pt., 09/21/2012 - 14:30

Linie American Airlines ze względu na problemy finansowe oraz brak porozumienia ze związkami zawodowymi będą zmuszone do zredukowania swoich połączeń.American Airlines to największa linia lotnicza na świecie pod względem zatrudnionych pracowników i to głównie z ich powodu AA ma problemy.

W ubiegłym roku w ramach walki z olbrzymim długiem, linia lotnicza wysłała wiadomości do swoich 11800 pracowników z informacją o redukcjach zatrudnienia. W planach jest obcięci 4400 etatów, a w głównej mierze ma to dotknąć pracowników lotniska Dallas Fort – Worth w Teksasie.

Władze linii planują również redukcję wynagrodzeń oraz przywilejów emerytalnych, a w tej sprawie toczą się negocjacje ze związkami zawodowymi. Nie wykluczają one zorganizowania strajku. Linia boryka się również z masowym przechodzeniem pilotów na zwolnienia lekarskie, co będzie jednym z powodów ograniczenia operacji lotniczych. Związki zawodowe odcinają się jednak oficjalnie od zwolnień pilotów.

American Airlines od 2001 zanotował już łączną stratę 10 mld dolarów, redukcja zatrudnienia ma przynieść 1,1mld oszczędności.